No special choke. In fact a factory full may be a good option and choke from there. TSS 8’s would be a good move
Not a brand. It’s metal - stands for Tungsten Super Shot. Heavier than lead so more energy down range. And of course, more money. Bank on $10+ per shell.What is TSS? Is that a brand?
With a .410 no less..Some claim to kill em at 75 to 100 yards.
Depending on the gun choke combo, but yes even with 9.5 shotAnd these loads with 8 shot will kill a gobbler no problem at 40 yards?
It’s pretty insane I know but yeah. Get you some 8 or 9 TSS and put a factory full choke in. Only way you don’t kill him within 50 yards is you flat out miss. At 35-40 yards the pattern is ridiculous.And these loads with 8 shot will kill a gobbler no problem at 40 yards?
I've used 9 shot from 20 gauge the last couple years, turkeys dont stand a chance inside 50 yards. Some people are even using 10s, some also blending 8s&10s together.And these loads with 8 shot will kill a gobbler no problem at 40 yards?
My son shoots 3” #9 TSS and he has green light from 50 yards and in.And these loads with 8 shot will kill a gobbler no problem at 40 yards?
And worth every penny.Not a brand. It’s metal - stands for Tungsten Super Shot. Heavier than lead so more energy down range. And of course, more money. Bank on $10+ per shell.
To be fair I didn’t pattern mine. I bought a box of 12 and 20 g. Have shot 1 shell of each. My son and I both laid the hammer down with factory choke at about 40 yards. I videoed my sons. We were in an elevated deer stand. The cloud of dust (showing the pattern) that kicked up behind my son’s turkey was wild.And worth every penny.
I’m still not convinced they are worth the $ in a 12g. $5 per shell and I would agree. $10 per shell and I think they are overpriced.And worth every penny.
I thought this too initially, but realistically how many shots does the average hunter take at a turkey annually? I set aside a handful of days each year to turkey hunt and I kill 1 turkey every couple years. Amortize that out and it’s pretty manageable for most.I’m still not convinced they are worth the $ in a 12g. $5 per shell and I would agree. $10 per shell and I think they are overpriced.