Arkansas Hunting banner
1 - 20 of 21 Posts

·
Grand Member
Joined
·
13,101 Posts
Here's what's in the feed Possum.



Code Ingredient Name Amount
1920 SOYBEAN HULLS 450.0000
303 CORN, CHOPS 400.0000
305 CORN, GROUND 350.0000
320 CSM 41% 350.0000
302 CORN GLUTEN FEED 300.0000
8070 Caldwell Base Mix Vigortone Premix 150.0000
No. Nutrient Name Units Actual
1 WEIGHT Lbs 1.0000
2 DRY MATTER % 90.0495
5 NEL MCAL 0.7459
9 PROTEIN % 15.7554
12 AD FIBER % 14.3513
13 CRUDE FIBER % 12.6970
14 FAT % 2.5175
16 CALCIUM % 1.0171
17 MAGNESIUM % 0.3086
18 PHOSPHORUS % 0.5195
20 POTASSIUM % 0.7849
21 SALT % 0.5625
22 SODIUM % 0.3864
24 SELENIUM ADDED PPM 0.4031
25 VIT A ADDED KUSP 5.8313
26 VIT D3 ADDED KUSP 1.1694
27 VIT E ADDED IU 14.4563
58 TDN % 72.6175
67 COPPER ADDED % 0.0023
69 ZINC ADDED % 0.0084
 

·
Registered
Joined
·
23,356 Posts
Dang a name would have been a lot easier on my brain. You've met me so you should know by now it don't take much to confuse me.
:biggrin:

Is that what your feeding in the feeders in all your pics?
 

·
Grand Member
Joined
·
13,101 Posts
Yep, it's what in all the feeders, it's a custom mix we have made by Caldwell Feeds in Rosebud, it's called Foxwood Heifer Mix, we get it mixed and delivered in bulk so it's cheaper than sacked corn. Sacking feed or corn adds from $1.00 to $1.75+ per hundred pounds because of the cost of sacks and labor. If your feeding very much a used grain bin and buying 2 to 6 tons of bulk feed will pay for itself pretty fast. Just figure if your feeding 50 pounds a day, that's 1500 pounds a month, feed will keep for a long time in a bin.
 

·
Registered
Joined
·
23,356 Posts
I've just got the one trough going right now so I'm not feeding no where 50 lb a day. I may have to try some of that:

1) Do you have any idea how far ahead of time I'd need to order if I'm just wanting a couple 50 lb bags to try?

2) Any idea of cost/50 lb.

Corn/50 - $6.75
rice bran/50 - $8.00

That was the Saturday when I bought it.
 

·
Grand Member
Joined
·
13,101 Posts
I doubt they'd mix in in less than 2 ton batches, but any good 12% to 18% cow, goat or horse feed would work. Since your feed'n it in a trough you could get it with molasses on it ( all-grain or sweet feed) and it would be even better. The deer would like it better and molasses has lots of energy (sugar). We get it without molasses because it won't flow out of a bin with it.
 

·
Registered
Joined
·
23,356 Posts
OK, I don't have a spot to keep 2 ton so I guess I'll keep doing what I'm doing or might try something else. :dontknow:
 

·
Select Member<br>2010-11 Deer Hunting Contest Winn
Joined
·
3,642 Posts
Hey possom - where you getting rice bran for $8 per 50 lbs? The local co-op only sells the "brand name" stuff (buck bran)...so is a LOT more than $8!!!
 

·
Banned
Joined
·
385 Posts
Starting in about March (like right now) We usually put out a mineral lick or 10......Deercain "Black Magic" works good but I think you can get trace minerals at a feed store that works eqaully well. Put a camera on them in usually June and leave it out all summer. The deer are usually visiting the licks pretty regular all the way up to the first cool snap in Oct.....at least in my experience with 'em. After it get's cool they leave 'em. Don't use much corn because alot of the land that I hunt is owned by Anderson Tully and they don't allow corn feeding so I/we have gotten away from the quote/un-quote feeding not that i'm opposed to it because I am not but it has changed the way I think and hunt for the better in my opinion.

Plus.....it's cheaper than constantly pouring 5 dollar a bag corn. One bag to get it started and maybe one more bag to freshen it up mid summer. on the licks we can't get to very often, if you take a pair of panty hose and cut the foot out of it about 8 inches above the ankle and fill it with mineral, tie a knot in it and hang it above the lick every time it rains or get wet with morning dew it will drip into the lick and keep it somewhat going for when you can't be there to do it yourself.:thumb:
 

·
Registered
Joined
·
1,225 Posts
I find corn year around. Corn here is $7.05 and rice brand is $6.75. I am think about try some cattle feed it is only $6.05 here and plus it has protain in it.
 

·
Member<br>'09 Spring Turkey Contest Team Winner<br
Joined
·
174 Posts
I use it for bowhunting only. Bucks don't seem to like it to much around my place....at least in the daytime.
 

·
Registered
Joined
·
23,356 Posts
Hey possom - where you getting rice bran for $8 per 50 lbs? The local co-op only sells the "brand name" stuff (buck bran)...so is a LOT more than $8!!!
The Tractor Barn @ Naylor.

CP, just as soon as it decides to warm up and stay I'll cut the corn out and feed only the rice bran or do you think I need to go ahead and cut it out now?
 

·
Registered
Joined
·
6,380 Posts
Possum....
I would just start to change over at the first sign of a hardy "green up".

Advise is to make the change gradual into a higher protein diet...something about protein poisoning if you hit them with a splurge of new high protein.

BTW...the rice bran I bought here was only 10-12% protein.

You might check on price of 14 or 16% pellets (cattle).
The 14% (Roundup) pellets here are only a little higher than corn...plus it has a bunch of other good stuff in it.
 

·
Registered
Joined
·
23,356 Posts
CP, the feed store here at the house has 12% cattle pellets for $6.20/50lb. I've probably got about 70 lbs. of corn and rice bran left. Do you think it would be a good idea to mixing the pellets in with the other stuff and slowly go strictly to the pellets?
 

·
Registered
Joined
·
6,380 Posts
CP, the feed store here at the house has 12% cattle pellets for $6.20/50lb. I've probably got about 70 lbs. of corn and rice bran left. Do you think it would be a good idea to mixing the pellets in with the other stuff and slowly go strictly to the pellets?
Dang good price...about the same price as corn here...but more protein and other minerals.

Yep...you will have to "train" them to eat the pellets...:wink:
 
1 - 20 of 21 Posts
Top